poniedziałek, 3 grudnia 2012

Opłacenie pozwu w e-sądzie

Zwrócił się do nas klient z takim problemem.
Mam do odzyskania prawie 90 tys. zł. i chciałbym państwu zlecić windykację tej kwoty. Dłużnik jest trudny i myślę że nie obejdzie się bez postępowania sadowego. Już kiedyś rozmawiałem z Państwa przedstawicielem telefonicznie i uzyskałem informacje, że w przypadku postępowania sądowego nie ponosze kosztów pracy waszych prawników w sprawie ale muszę uiścić wpis sądowy. To będzie jednak kwota pawie 4.500 tys. zł. a mnie nie stać teraz na taki wydatek, co Państwo proponują?Wierzytelność przedawni się za dwa miesiące jeżeli nie znajdzie się do tego czasu w sądzie.
Jeżeli pozew wniesiemy do e-sąd korzystając z Elektronicznego Postępowania Upominawczego, to opłata nie wyniesie 5% tylko 1.25% a więc w przybliżeniu 1125 zł. Jeżeli nie ma Pan pieniędzy, to należałoby może postarać się o jakąś łatwo dostępną pożyczkę ale raczej odradzamy na przykład sms kredyt, może prędzej na portalu społecznościowych pożyczek – między ludźmi. Nie należy tak zwlekać ze skierowaniem pozwu do sądu, gdyby termin przedawnienia nie był taki bliski to najpierw można by skierować do sądu tylko część roszczenia i poczekać na efekty egzekucji komorniczej po otrzymaniu prawomocnego wyroku. Opinie o s-sądzie są różne: http://pamietnikwindykatora.pl/2012/01/25/e-sad-opinie/ ale niewątpliwie stosunkowo niskie wpisy sądowe i wygoda wnoszenia pozwów (bez wychodzenia z domu, bez załączania dokumentów) to istotne zalety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz